Wegetarianizm a odchudzanie – co trzeba wiedzieć?

Michalina Jurkiewicz

Wegetarianie mają niższą masę ciała, niższy procent tkanki tłuszczowej i niższe ryzyko chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie i cukrzyca typu 2. Przechodzenie na wegetarianizm nie musi być nagłym, bolesnym procesem. Często, gdy ludzie po raz pierwszy zaczynają ograniczać mięso w ramach planu odchudzania, wybierają chude mięsa lub nawet ryby i stopniowo ograniczają ich ilość. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat wegetarianizmu i utraty wagi.

Jakie zasady obowiązują w diecie wegetariańskiej?

Wegetarianie stosują dietę opartą na roślinach, dlatego powinni upewnić się, że otrzymują wystarczającą ilość witaminy B12, która znajduje się w rybach, jajach, mięsie i produktach mlecznych. Przed przejściem na taką dietę, szczególnie typu bardziej restrykcyjnego, warto skonsultować się z lekarzem i dowiedzieć się czy powinno się przyjmować suplementy diety – jeżeli tak, to jaki preparat i w jakiej dawce. Podstawową zasadą jest konieczność bilansowania dietą składników, których potrzebuje nasze ciało i organizm. Dietetyk może pomóc, tak by zapobiec ewentualnym niedoborom pokarmowym, a także rozwieje jakiekolwiek wątpliwości dotyczące diety.

Jak dieta wegetariańska wpływa na utratę wagi?

Diety wegetariańskie pozwalają spożywać mniej kalorii dziennie, aby schudnąć. Kiedy jesz żywność wegetariańską, spożywasz mniej tłuszczu i więcej błonnika. Ten sposób żywienia zapewnia znaczne korzyści zdrowotne, w tym niższe ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Co więcej ułatwia dostarczenie pięciu porcji warzyw i owoców dziennie. Wbrew pozorom diety roślinne, mimo eliminacji szeregu produktów, oferują bogactwo potraw i smaków.

Czy warto schudnąć stosując dietę wegetariańską?

Prawidłowo skomponowana, pełnowartościowa dieta wegetariańska, pomaga zapobiegać wielu chorobom, w tym otyłości. Dieta wegetariańska zmniejsza ryzyko wystąpienia także: cukrzycy typu 2.,choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, nowotworów, kamicy żółciowej i nerkowej, zaparć i hemoroidów oraz próchnicy zębów. Utrata wagi na diecie wegetariańskiej jest wyjątkowo smaczne i przyjemnie. Wykluczenie mięsa i jego przetworów eliminuje z diety całkiem sporo przetworzonego jedzenia, konserwantów i innych niezdrowych dodatków, a to przekłada się na nasze samopoczucie i wygląd.

Zostaw komentarz