Niedoczynność tarczycy to stan, w którym produkcja hormonu tarczycy spada poniżej normy. Choroba ta statystycznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Jeśli masz niedoczynność tarczycy, twoje ciało może nie być w stanie wytworzyć wystarczającej ilości hormonu tarczycy. Objawy obejmują zmęczenie, przyrost masy ciała, suchą skórę, zaparcia i niskie ciśnienie krwi. Ten artykuł pomoże Ci dowiedzieć się o niedoczynności tarczycy. Podpowiemy ci także, jak dieta może wpływać na tarczycę.
Jak ważna jest dieta w niedoczynności tarczycy?
Odpowiednia dieta jest niezbędna. Stan niedoczynności tarczycy często jest wywoływany przez reakcję autoimmunologiczną, która powoduje, że organizm staje się nadwrażliwy na pewne pokarmy. Może to być spowodowane nietolerancją tych pokarmów lub zakłóconym metabolizmem hormonu tarczycy. Dieta zawiera dużo warzyw i nieprzetworzonych ziaren. W jej skład wchodzą również nasiona i orzechy. W wielu przypadkach kluczowym jest ścisłe przestrzeganie diety.
Czym charakteryzuje się dieta w niedoczynności tarczycy?
- Dużo warzyw i owoców – szczególnie bogatych w kwas foliowy, który pomaga zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia wola (obrzęku tarczycy).
- Pełne ziarna – obejmują brązowy ryż, proso i grykę. Są one bardzo bogate w witaminy z grupy B, które są dobre dla tarczycy.
- Rośliny strączkowe, takie jak fasola i soczewica, mają wysoką zawartość żelaza i białka.
- Ryby – ryby są bogate w jod, który jest kluczowy dla produkcji hormonów tarczycy.
- Orzechy i nasiona są bogate w białko, minerały i witaminy. Mają również niską zawartość tłuszczu.
Czego nie jeść przy niedoczynności tarczycy?
- Nabiał – białka mogą wywołać reakcję autoimmunologiczną nawet u osób, które nie są na nie genetycznie wrażliwe.
- Soja i produkty sojowe takie jak tofu, tempeh i burgery sojowe zawierają goitrogeny, które mogą spowalniać produkcję hormonów tarczycy.
- Czerwone mięsa – mają wysoką zawartość żelaza i białka, które mogą zakłócać metabolizm hormonów tarczycy.
- Rafinowane węglowodany – są one ubogie w witaminy z grupy B i mogą spowalniać przemianę hormonu tarczycy.