Na czym polega dieta ketogenna?

Michalina Jurkiewicz

Dieta ketogeniczna jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na utratę wagi. To świetna opcja dla każdego, kto szuka poprawy swojego zdrowia. Dieta ketogeniczna ma wysoką zawartość tłuszczu, umiarkowaną zawartość białka i niską zawartość węglowodanów. Pomaga organizmowi przestawić się z wykorzystywania glukozy jako głównego źródła energii na pracę na tłuszczu. Proces ten, zwany ketozą, rozpoczyna się, gdy spożycie składników odżywczych spada poniżej progów spożycia węglowodanów. Dieta keto ma kilka poważnych korzyści dla zdrowia. Chcesz dowiedzieć się więcej o tej diecie? A może ciekawi Cię, z czego składa się dieta ketogeniczna i jak możesz ją wdrożyć do swojego zdrowego stylu życia? Odpowiedzi których szukasz znajdziesz poniżej.

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna to dieta o wysokiej zawartości tłuszczu, umiarkowanej zawartości białka i niskiej zawartości węglowodanów (zwykle mniej niż 50 gramów dziennie). Zachęcanie organizmu do wykorzystania tłuszczu jako głównego źródła energii to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na utratę wagi. Możesz pozbyć się zwłaszcza tłuszczu wokół brzucha, a także poprawić stan swojego zdrowia. Dieta ketogeniczna jest badana pod kątem potencjalnego leczenia cukrzycy, autoimmunologii, raka i zaburzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona.

Kiedy zalecana jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna to świetna opcja dla każdego, kto szuka chce zrzucić kilka kilogramów, a także zadbać o stan swojego zdrowia. Jest szczególnie skuteczna dla tych, którzy są zagrożeni cukrzycą, insulinoopornością, zaburzeniami autoimmunologicznymi i innymi chorobami metabolicznymi. Dieta ketogeniczna okazała się również obiecująca dla osób z chorobą Alzheimera, Parkinsona, zespołem policystycznych jajników (PCOS) i epilepsją. Podczas poszukiwania rozwiązań na własną rękę należy pamiętać, że ciała każdego człowieka reagują na różne rodzaje diet w różny sposób. Lekarz lub dietetyk może pomóc Ci ustalić, czy takie podejście jest dla Ciebie odpowiednie.

Jakie są zasady w diecie keto?

Głównym celem diety ketogenicznej jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Aby osiągnąć ten stan, dietetyk musi zmniejszyć spożycie węglowodanów poniżej poziomu wymaganego do podtrzymania pracy mózgu. Typowe dzienne menu w tym modelu żywienia zawiera: 

– 70% tłuszczów (orzechy, nasiona, oleje, ryby, awokado, oliwki, itp.) 

– 20% białek (kurczak, ryby, wołowina, jajka, itp.) 

– 5% węglowodanów (warzywa takie jak brokuły, szparagi, itp.)

Jak wygląda menu na diecie ketogenicznej?

Poniższa lista ukazuje produkty, na których trzeba bazować, układając dietę keto dla siebie. Należy pamiętać, że jadłospis powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Twoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie, makroskładniki i wybory żywieniowe będą zależały od płci, wieku, wagi, stanu zdrowia i poziomu aktywności. 

  • mięso — drób, wołowina, wieprzowina,
  • ryby — szczególnie łosoś, makrela czy też śledź,
  • oliwa z oliwek,
  • orzechach — makadamia, migdały, nasiona dyni, siemię lniane, orzeszki ziemne, orzechy włoskie,
  • awokado,
  • olej lniany,,
  • jaja,
  • nabiał — szczególnie pełnotłusty, jak twaróg, masło czy śmietana,
  • sery — np. cheddar czy mozzarella,
  • warzywa nieskrobiowe.

Zostaw komentarz