Jakie właściwości ma burak?

Michalina Jurkiewicz

Burak to czerwone, korzeniowe warzywo, które należy do tej samej rodziny co boćwina szwajcarska i jarmuż. Ma wiele korzyści dla zdrowia. Burak jest bogaty w witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Jest również doskonałym źródłem błonnika i pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Chcesz dowiedzieć się więcej o buraku?

Dlaczego należy spożywać buraki?

Surowe lub gotowane buraki są bogate w składniki odżywcze, minerały i witaminy. Mają również niską zawartość kalorii i są bardzo zdrowym warzywem. 

Jakie są właściwości buraków?

  • Przeciwzapalne. Buraki są bardzo dobrym pokarmem przeciwzapalnym. Pomagają w radzeniu sobie z bólem stawów i stanami zapalnymi w organizmie. Są również pomocne w dochodzeniu do siebie po urazach i operacjach. 
  • Buraki są dobre dla zdrowia sercowo-naczyniowego. Pomagają w obniżaniu ciśnienia krwi, zapobieganiu zakrzepom krwi i poprawie zdrowia serca. 
  • Detoksykacja. Warzywo to jest pomocne w pozbyciu się szkodliwych toksyn z organizmu. Są również bogate w przeciwutleniacze betalainy, które są pomocne w zapobieganiu uszkodzeniom oksydacyjnym. 
  • Buraki są pomocne w regulacji nastroju i stresu, zwłaszcza u kobiet. 
  • Zdrowie mózgu: zapobiegają zaburzeniom mózgu, takim jak choroba Alzheimera. 
  • Buraki są dobre w zapobieganiu zaburzeń skóry, takich jak trądzik i łuszczyca. Są one również pomocne w zapobieganiu zmarszczkom.
  • Ciąża i karmienie piersią. Buraki pomagają w regulacji hormonów, zapobieganiu cukrzycy ciążowej i pozbyciu się skurczów nóg. 
  • Warzywo to jest pomocne w zmniejszaniu niestrawności, kwasowości i gazu. Zapobiegają również zaparciom.

Jak włączyć buraki do codziennej diety?

Ponieważ buraki są zdrowym warzywem, możesz włączyć je do swojej codziennej diety na wiele sposobów. Możesz jeść buraki zielone, buraki ćwikłowe i pieczone. Możesz je również dodawać do smoothie, sałatek, zup, kanapek i wielu innych potraw. To warzywo możesz również wykorzystać w deserach, takich jak ciasta, muffiny i ciasteczka. Do sałatek możesz dodać pieczone buraki i zieleninę buraczaną. Korzeń możesz wykorzystać w zupach, gulaszach, daniach z pieczonych warzyw i curry. Możesz również dodać buraki do kanapek, wrapów i innych przekąsek. 

Czy korzeń buraka jest zdrowy?

Burak to część korzeniowa buraków. Buraki są bogate w witaminy, minerały i antyoksydanty i są bardzo zdrowe. Są dobre dla zdrowia serca i są pomocne w walce z różnymi rodzajami raka. Nie tylko ułatwiają regulowanie ciśnienia krwi  ale są także bardzo dobre dla zdrowia wątroby. Zapobiega bólom stawów, obrzękom i zapaleniu stawów.

Zostaw komentarz