Jakie są rodzaje diet i czym się różnią?

Michalina Jurkiewicz

Każda z dostępnych diet przyjmuje inne podejście do tego, co jesz, kiedy jesz i ile możesz jeść – a to wpływa na wyniki, które widzisz. Istnieje wiele różnych sposobów żywienia, takich jak dieta śródziemnomorska, przerywany post, dieta paleolityczna i tak dalej. Zrozumienie, która dieta jest dla Ciebie odpowiednia, pomoże Ci szybciej osiągnąć cele związane z utratą wagi – zapoznaj się z naszymi propozycjami!

Co to jest dieta?

Dieta to regularny plan lub system odżywiania się, którego celem jest osiągnięcie określonego rezultatu. Kiedy mówimy o diecie w kontekście utraty wagi, zazwyczaj mamy na myśli krótkoterminowy plan żywieniowy, trwający kilka tygodni lub miesięcy. Termin ten obejmuje ogólny wzór odżywiania, który ludzie stosują. Na wzór ten składa się częstotliwość jedzenia, wielkość porcji, pora posiłków, a nawet rodzaj spożywanych pokarmów.

Jakie są główne rodzaje diet?

  • Diety ketogeniczne. Posiadają niską zawartość węglowodanów i wysoka zawartość tłuszczu. W ich wyniku przebiega ketoza, czyli zmuszenie ciała do polegania na spalaniu tłuszczu z powodu deficytu węglowodanów. 
  • Diety wysokobiałkowe. Ten rodzaj diety ma niską zawartość węglowodanów i wysoką zawartość białka. Jest to szczególnie skuteczny sposób na utratę wagi i utrzymanie masy mięśniowej w dłuższej perspektywie. 
  • Diety niskowęglowodanowe. Charakteryzują się niską zawartością węglowodanów, ale stosunkowo wysoką zawartością białka i tłuszczu. Diety niskowęglowodanowe są skuteczne w utracie wagi, ale mogą być trudniejsze do utrzymania w dłuższej perspektywie. 
  • Dieta śródziemnomorska. Wysoka w błonnik, owoce i warzywa dieta, która ogranicza spożycie czerwonego mięsa i korzysta ze zdrowych tłuszczów roślinnych.
  • Dieta wegetariańska. Wysoka zawartość błonnika, owoców i warzyw przy jednoczesnym ograniczeniu spożywania mięsa.

Jaką dietę powinienem wybrać?

Podczas przeglądania internetu może się wydawać, że co drugi tydzień pojawia się nowa dieta. Wszystkie jednak bazują na starych schematach – istnieją diety na odchudzanie polecane od dziesięcioleci. I nie bez powodu – odpowiednia dieta może pomóc Ci schudnąć i utrzymać wagę. Istnieje wiele czynników, które powinnaś brać pod uwagę podczas wyboru diety. Są to Twoje cele, zdrowie, preferencje, dostępność żywności, alergie, a nawet koszty. Pamiętaj, że bez względu na to, jaką dietę wybierzesz, najlepsze rezultaty przynoszą konsekwentne i długoterminowe działania. Pomyśl o swojej diecie jak o długoterminowej inwestycji w swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Nie bój się także skorzystać z pomocy i porady lekarza!

Zostaw komentarz