Jak powinna wyglądać dieta odchudzająca?

Michalina Jurkiewicz

Dieta odchudzająca powinna być pożywna, zrównoważona i zawierać pokarmy ze wszystkich grup żywności: owoce i warzywa, pełne ziarna, chude białka i zdrowe tłuszcze. Sposób odżywiania, który wybierzesz, musi również prowadzić do deficytu kalorii, czyli spożywania mniejszej ilości niż ta, która jest przez ciebie spalana. Co zrobić, kiedy Twoja dieta nie działa? Jakie są zasady dotyczące zdrowej diety? 

Co to jest dieta odchudzająca?

Dieta odchudzająca to sposób żywienia, który ułatwia zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Najczęściej wiąże się ze zmianą aktualnych nawyków żywieniowych i mniejszą ilością kalorii. Niektórzy ludzie decydują się na przestrzeganie konkretnej diety, takiej jak dieta Atkinsa. Inni wybierają po prostu wprowadzenie zdrowszych nawyków, bez ograniczania się do jadłospisu konkretnej diety. Warto pamiętać o tym, że dieta odchudzająca nie zawsze jest tym samym co zdrowa, zrównoważona dieta.

Czy dieta odchudzająca jest bezpieczna?

Dobrze dobrana dieta odchudzająca, tak jak chociażby dieta ketogenna, nie jest żadnym zagrożeniem, jednak gwałtowna utrata wagi nie jest wyznacznikiem zdrowia. Niektóre diety odchudzające, które bez problemu można znaleźć online są szkodliwe dla organizmu. Warto podejść do nich ze zdrowym rozsądkiem i zwrócić uwagę na balans pomiędzy spożywanymi pokarmami. Nie należy decydować się na głodówkę, jeżeli nie ma takich wskazań zdrowotnych. Diety głodowe zazwyczaj obejmują jedzenie bardzo mało i/lub tylko jednego rodzaju żywności, np. tylko grejpfrutów lub jabłek. Jedzenie zbyt małej ilości kalorii może prowadzić do różnych niebezpiecznych problemów zdrowotnych. Problemy te powiązane są również z niedostatkiem innych, niezbędnych składników odżywczych otrzymywanych z pożywienia.

Jaka powinna być zdrowa dieta odchudzająca?

Zdrowa dieta odchudzająca powinna być zbilansowana, pożywna i zawierać wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Taki sposób odżywiania może pomóc Ci zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób, poprawić Twój nastrój i zwiększyć poziom energii. Istnieją pewne kluczowe koncepcje, z którymi zgadza się większość dietetyków. 

  • Należy jeść głównie pokarmy pochodzenia roślinnego. Oznacza to wprowadzenie do jadłospisu więcej owoców, warzyw, roślin strączkowych, orzechów i nasion. 
  • Ograniczanie pokarmów pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza tych o wysokiej zawartości tłuszczu. 
  • Przyjmowanie umiarkowanej ilość białka z ryb, jaj, drobiu i fasoli. 
  • Dodawanie do diety składników bogatych w błonnik. Błonnik pomaga regulować pracę układu pokarmowego i sprawia, że dłużej czujemy się syci, co może pomóc w zapobieganiu przejadania się.

Co zrobić, gdy dieta odchudzająca nie działa?

To, co działa dla jednej osoby, może nie sprawdzić się u następnej, dlatego warto krytycznie i ostrożnie podchodzić do różnych diet odchudzających. Jeśli stosujesz dietę i nie widzisz żadnych rezultatów lub odczuwasz jej negatywne skutki, musisz zrobić krok wstecz i ponownie ocenić swój sposób żywienia. Brak analizy i aplikowania zmian w diecie może narazić Twoje zdrowie na ryzyko, ponieważ nie będziesz otrzymywać niezbędnych składników odżywczych. 

Jak zmienić coś w diecie odchudzającej? 

  • Jedz więcej błonnika: Błonnik może pomóc w regulacji układu pokarmowego i sprawia, że poczujesz się pełniejsza na dłużej. Dzięki błonnikowi zapobiegniesz przejadaniu się. 
  • Jedz więcej owoców i warzyw: Te pokarmy są bogate w wyżej wspomniany błonnik i witaminy, a mają bardzo mało kalorii. 
  • Zmniejsz ilość cukru i rafinowanych węglowodanów w swojej diecie. Są niezdrowe i mogą prowadzić do przyrostu masy ciała. 
  • Jedz mniejsze porcje. Nie należy głodować, ale warto zwrócić uwagę na wielkość porcji.
  • Ćwiczenia mogą pomóc zwiększyć metabolizm i pomóc w utracie wagi. 
  • Pij dużo wody, dzięki temu masz dobre samopoczucie i ograniczysz poczucie głodu.

Zostaw komentarz