Dieta Dukana – co musisz wiedzieć?

Michalina Jurkiewicz

Ten sposób odżywiania określany jest mianem diety restrykcyjnej, który wymaga również przestrzegania różnych faz. Dieta Dukana jest ekstremalną wersją diety Atkinsa, która ogranicza Twoje dzienne spożycie węglowodanów. W początkowym okresie Twoje ciało przejdzie w stan zwany ketozą, w którym organizm spala tłuszcz dla energii zamiast węglowodanów. Po zakończeniu pierwszych dwóch tygodni diety Dukana istnieją cztery kolejne fazy, które nadal pomagają w utracie wagi. Przyjrzyjmy się temu, co musisz wiedzieć o diecie Dukana i czy może być ona dla ciebie odpowiednia…

Co to jest dieta Dukana?

Dieta Dukana to restrykcyjna dieta odchudzająca. Jej główną zasadą jest przestrzeganie planu i kolejności jasno określonych kroków. Ten sposób egzekwowania czyni ją bardzo podobną do diety Atkinsa i innych restrykcyjnych planów żywieniowych. 

Jakie są fazy diety Dukana?

Dieta Dukana składa się z czterech faz, a każda z nich jest inaczej ukierunkowana w zależności od spożywanych pokarmów. Pierwsza faza, znana również jako uderzeniowa, trwa około tygodnia. W tym okresie spożywa się nabiał i produkty mięsne o niskiej zawartości tłuszczu Druga faza diety Dukana to faza naprzemienna. Stanowi ona najdłuższy etap tej diety białkowej i może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Jej faktyczna długość zależy od tego, ile kilogramów chcemy zrzucić. Kolejnym krokiem jest faza utrwalenia, której czas trwania wynosi 10 dni na każdy zrzucony kilogram. Ostatnim etapem diety Dukana, który może trwać nawet całe życie, jest faza stabilizacji. Normalne odżywianie połączone z nawykiem przeprowadzania fazy uderzeniowej przez jak najdłuższy czas. 

Jak długo trwa dieta Dukana?

Pierwsza faza tego sposobu odżywiania, która powtarza się następnie w ostatnim kroku, trwa około tygodnia. Każdy kolejny krok zależy od efektów, które chcesz osiągnąć, a także faktycznych osiągnięć. Druga faza bowiem opiera się na utracie kilogramów, a trzecia mnoży ilość kilogramów przez 10 dni. Od Ciebie zależy, jak długo chcesz stosować się do ostatniego kroku. Jeśli ten sposób odżywiania jest dla Ciebie odpowiedni, możesz stosować się do niego nawet przez całe życie.

Co jeść na diecie Dukana?

Pierwsza faza diety Dukana jest nazywana dietą bogatą w białko. W tym okresie spożywa się nabiał i produkty mięsne o niskiej zawartości tłuszczu, ten rodzaj żywienia znany jest także jako dieta ketogeniczna. Druga faza diety Dukana nazywana jest dietą białkowo-warzywną, ponieważ stosuje się żywienie z fazy uderzeniowej, uzupełniając jadłospis o niektóre warzywa. Podczas trzeciego kroku plan żywieniowy zostaje rozszerzony o więcej produktów z błonnikiem. Czwarta faza to powrót do normalnego odżywiania, jednak z zachowaniem rozsądku i urozmaicaniem diety, a także stosowaniem jednodniowego rygoru.

Jakie rezultaty zapewnia dieta Dukana?

Jadłospis i konieczność utrzymywania kroków sprawia, że dieta Dukana jest ekstremalną formą diety Atkinsa. Oferują one dość szybką utratę wagi, mogą również wiązać się z pewnymi niedoborami – na przykład brak błonnika w fazie uderzeniowej sprzyja zaparciom. Jeśli jednak jest ona odpowiednia dla potrzeb Twojego organizmu, może pozwolić ci skutecznie utrzymać obniżoną wagę ciała.

Zostaw komentarz