Twój organizm nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub nie reaguje na nią tak, jak powinien? Zmagania z cukrzycą wymagają wsparcia ze strony odpowiedniej diety. Dieta cukrzycowa skupia się na pokarmach o niskiej zawartości węglowodanów i cukrów, ale wysokiej zawartości błonnika i białka. Z naszego artykułu dowiesz się więcej o tym, co można przygotować dla cukrzyka, a także czego się wystrzegać.
Kiedy dieta cukrzycowa jest konieczna?
Jeśli masz poziom cukru we krwi, który stale przekracza poziom uznawany za normalny, być może musisz zastosować dietę cukrzycową. Warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje cukrzycy:
- Jeśli masz cukrzycę typu 2, która jest bardziej powszechna, Twój organizm nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub nie reaguje na nią prawidłowo. Oznacza to, że Twoje komórki nie mogą uzyskać potrzebnej im energii z glukozy we krwi tak, jak powinny.
- W przypadku cukrzycy typu 1, Twoja trzustka nie jest w stanie w ogóle produkować insuliny. Insulina jest hormonem, który rozkłada cukier we krwi, aby komórki mogły go wykorzystać do produkcji energii. W rezultacie poziom cukru we krwi pozostaje wysoki i nic go nie reguluje.
Dieta cukrzycowa – co wolno?
Kluczem do zdrowej diety cukrzycowej jest skupienie się na uzyskaniu odpowiedniej ilości białka, błonnika i innych składników odżywczych przy jednoczesnym utrzymaniu odpowiedniego, ale niskiego spożycia węglowodanów. Możesz to zrobić, zastępując rafinowane węglowodany pełnymi ziarnami i roślinami strączkowymi, jedząc dużo warzyw bogatych w błonnik i włączając źródło białka do każdego posiłku. Dieta cukrzycowa kładzie nacisk na zdrową żywność, taką jak warzywa, owoce, pełne ziarna i rośliny strączkowe. Diabetycy muszą również zwracać szczególną uwagę na porcje. Przyjmuje się zasadę spożywania porcję węglowodanów wielkości dłoni podczas każdego posiłku. Wszystko, co poza tym powinno być źródłem białka lub zdrowego tłuszczu.
Dieta cukrzycowa – czego nie wolno?
Większość pokarmów może być spożywana podczas diety cukrzycowej. Jest jednak kilka, które powinieneś starać się ograniczyć lub unikać. Należą do nich:
- rafinowane ziarna, takie jak biały chleb i biały ryż,
- ziemniaki, kukurydza, biała mąka i wszystko, co jest z niej zrobione,
- pokarmy bogate w cukier, takie jak ciastka, ciasteczka i lody,
- tłuste pokarmy, takie jak głęboko smażone dania, przetworzone mięsa i pełnotłuste produkty mleczne.
Jak może wyglądać menu dla diabetyka?
Dieta cukrzycowa składa się z sześciu podstawowych składników:
- Pełne ziarna. Powinny one stanowić około połowy twoich codziennych porcji zbóż. Wybieraj pełnoziarnisty chleb, pełnoziarnisty makaron, płatki owsiane, brązowy ryż, quinoa i jęczmień.
- Fasola i rośliny strączkowe. Przykłady obejmują czarną fasolę, ciecierzycę, fasolę nerkową i groch.
- Warzywa. Warto spożywać marchew, brokuł czy kalafior.
- Owoce. W sytuacji mierzenia się z cukrzycą tylko jedna do dwóch porcji owoców są dozwolone dziennie.
- Nabiał. Porcja nabiału to odpowiednik jednego kubka mleka lub jogurtu, albo pół kubka rozdrobnionego sera. Nabiał najlepiej spożywać w postaci niskotłuszczowej lub odtłuszczonej. Wybieraj produkty mleczne bez laktozy.
- Tłuszcze. W diecie cukrzycowej zaleca się spożywanie jednej do dwóch porcji tłuszczów. Przykłady obejmują oliwę z oliwek i olej słonecznikowy, awokado i orzechy.