Czy dieta na trądzik pomaga go pokonać?

Michalina Jurkiewicz

Acne vulgaris, powszechnie znany jako trądzik, jest powszechnym problemem wśród prawie wszystkich. Trądzik to choroba skóry spowodowana nadmierną pracą gruczołów łojowych i gromadzeniem się bakterii w porach. Dotyka głównie nastolatków, ale podatni są na niego również dorośli w każdym wieku.Chociaż nie jest łatwo pozbyć się trądziku za pomocą środków domowych i diety, istnieją pewne pokarmy, które mogą pomóc w skuteczniejszym radzeniu sobie z tym problemem. Opowiemy o nich w dalszej części artykułu.

Kiedy stosowanie diety na trądzik jest dobrym pomysłem?

Dieta na trądzik może pomóc zmniejszyć blizny po trądziku, a także ograniczyć jego umiarkowany rozwój. Jeśli zmagasz się z ciężkim przebiegiem tego schorzenia nie należy rozpocząć diety trądzikowej bez konsultacji z lekarzem. Niektóre diety mogą sprawić, że sytuacja się pogorszy. Istnieją pewne warunki, które utrudniają leczenie trądziku, w tym niektóre alergie, niektóre leki, a także stres.

Jakie posiłki zawiera dieta na trądzik?

Poniżej przedstawiono niektóre z najskuteczniejszych posiłków diety na trądzik. Możesz włączyć te posiłki do swojej codziennej diety i zobaczyć, jak to może Ci pomóc w pozbyciu się trądziku. Pokarmy takie jak brokuły, pomidory i awokado są dobrym źródłem witaminy A, która pomaga zmniejszyć produkcję sebum. Owsianka to bogate źródło cynku. Bogata w elektrolity i minerały, woda kokosowa jest doskonałym napojem dla typów skóry trądzikowej. Jest to również doskonałe źródło witaminy B3, witaminy C i manganu. Podstawowy pokarm indyjski, ryż jest łatwy w przygotowaniu i można spożywać go na wiele sposobów. Bogaty w witaminy B-kompleks, minerały i witaminę E, które są korzystne dla typów skóry trądzikowej. Kalafior jest nie tylko bogaty w witaminę C i B-complex, ale także łatwy do wykonania.W diecie przeciw trądzikowi powinny znaleźć się przede wszystkim duże ilości świeżych warzyw i owoców, w których znajdują się cenne dla skóry witaminy i składniki mineralne. Tłuste dania należy wymienić na chude mięso, jaja lub ryby, a zamiast soli używać dużej ilości przypraw lub świeżych ziół.

Czego nie jeść przy trądziku?

Te pokarmy obejmują:

  • mleko, 
  • sodę, 
  • czekoladę,
  • ziemniaki. 

Dieta bogata w cukier, mleko i sól może zwiększyć ilość wykwitów. Kolejnym składnikiem, którego należy bezwzględnie unikać jest kofeina.Jest to również winowajca w pogorszeniu blizn po trądziku. Znajduje się w różnych produktach spożywczych takich jak: kawa, herbata, cola, napoje energetyczne i ciemna czekolada. Niewskazana jest również żywność o wysokiej zawartości cukru, taka jak słodycze i czekolady. Warto także wiedzieć, że wysoka ilość skrobi sprawia, że atak trądziku jest jeszcze silniejszy.

Kiedy zakończyć dietę na trądzik?

Gdy zobaczysz, że Twój trądzik jest pod kontrolą, możesz zakończyć dietę. Jednak nie należy po prostu zacząć ponownie spożywać zakazanych produktów w nieograniczonych ilościach, ponieważ czeka nas szybki powrót problemu. Warto także pozostawić w diecie składniki, które pozwoliły nam opanować problem od środka. Są one nie tylko zdrowe, ale także wyjątkowo pożywne.

Zostaw komentarz