Post i długie życie

Post i długie życie – Lektor PL

W filmie dokumentalnym Post i długie życie, Michael Mosley wyznacza sobie niezwykle ambitny cel: chce żyć dłużej, czuć się młodziej i schudnąć. Przystępuje do realizacji swojego planu, a jego podstawowym założeniem jest wprowadzenie jak najmniej uciążliwych zmian w swoim dotychczasowym życiu.

Autor filmów dokumentalnych, Michael Mosley, z wykształcenia lekarz, zaniepokojony stanem własnego zdrowia postanowił zbadać naukowe podstawy trendów dietetycznych. Odwiedził ośrodki naukowe w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, wypróbował różne odmiany ograniczeń kalorycznych. Jego doświadczenia stały się podstawą jednej z najmodniejszych obecnie diet. Jest ona określana mianem diety 5:2.

Post i długie życie – opis filmu

Michael Mosley wybiera się w podróż po USA, aby zbadać, jak post może pomóc w poprawie zdrowia, i oczywiście testuje zdobytą wiedzę na samym sobie. Mosley dowiaduje się, że dieta uwzględniająca okresy postu ma potężny wpływ na organizm, zmniejszając ryzyko chorób serca, cukrzycy i niektórych nowotworów.

Dieta ograniczająca ilość spożywanych kalorii (dzięki sporadycznym głodówkom) ma silne właściwości odmładzające (opóźnia proces starzenia się organizmu), a jednocześnie pozwala na spożywanie smacznych posiłków. I okazuje się być nie tylko dobra dla ciała; może być również doskonała dla mózgu.

Michael Mosley mówi:

Zawsze byłem zainteresowany samodzielnym eksperymentowaniem na samym sobie, wykorzystywanym jako narzędzie badawcze, ponieważ tak wiele z najważniejszych odkryć pochodzi od naukowców i lekarzy, którzy używali siebie jako obiekty badań. Ale nigdy wcześniej nie przeprowadziłem szeregu badań nad moim własnym zdrowiem.

Mosley przyznaje, że gdy rutynowe badanie krwi w ubiegłym roku ujawniło niepokojące objawy (między innymi wysokie ryzyko zachorowania na cukrzycę i wysoki poziom cholesterolu), jego lekarz zalecił stosowanie odpowiednich leków. Jednakże zamiast tego Mosley postanowił poszukać lekarzy i naukowców prowadzących nowatorskie badania dotyczące tych właśnie kwestii.

Przebywając w Stanach Zjednoczonych, Mosley sprawdza, czy krótkie okresy postu odmłodzą go, czy może wręcz przeciwnie. Zaczyna od wypróbowanego sposobu: ograniczenia liczby spożywanych kalorii. Przy okazji poznaje Joego Cordella, który trzyma się bardzo ścisłej diety już od dziesięciu lat: zjada o 25% mniej pokarmów, niż wynosi powszechnie przyjęta norma. Okazuje się, że udało mu się obniżyć ryzyko zachorowania na raka czy chorobę wieńcową prawie do zera. Dla Michaela tak restrykcyjna dieta jest jednak nie do przyjęcia. Szuka więc dalej.

Udaje się na Uniwersytet Chicago, gdzie pewien naukowiec testuje nowy sposób poszczenia: dni normalnego jedzenia przeplata dniami postu (jest to tzw. dieta 50/50). Ten sposób przynosi bardzo wyraźne rezultaty. Nie dość, że zdaje się odmładzać ciało, to także pozytywnie działa na mózg.

W końcu Michael trafia do Narodowego Instytutu Starzenia, gdzie światowej klasy neurochirurg wyjaśnia, w jaki sposób przeplatanie krótkich okresów postu i jedzenia może przyczynić się do wytwarzania przez mózg nowych komórek. Może to znacznie obniżyć ryzyko zapadnięcia na chorobę Alzheimera, Parkinsona czy demencję starczą.

Po powrocie do Wielkiej Brytanii Michael przez pięć tygodni stosuje się do opracowanej przez siebie nowej diety: przez pięć dni w tygodniu je normalnie (oczywiście w granicach rozsądku), a przez dwa – zachowuje post. Czy taki sposób odżywiania przyniesie spodziewane rezultaty? O tym wszystkim dowiesz się z filmu Post i długie życie.

Post i długie życie – informacje szczegółowe

Tytuł oryginału: Eat, Fast and Live Longer

Produkcja: BBC

Seria: Horizon (Sezon 49, odcinek 3)

Data premiery: 2012 r.

Reżyseria: Kate Dart

Scenariusz: Kate Dart

Stars: Michael Mosley, Joe Cordell, Luigi Fontana

Interesujący artykuł? Podziel się z innymi:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

O Stronie | Polityka Prywatności | Zasady Autorów | Warunki Użytkowania | Kontakt

© 2014-2017 Czas Diet. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści zabronione. | W oparciu o MyThemeShop.