Otyłość

Otyłość

Otyłość jest coraz częstszym zjawiskiem. To problem, którego źródłem jest najczęściej nieprawidłowy styl życia oraz dynamicznie rozwijająca się technologia. Dzięki osiągnięciom nauki, ludzkie życie zmienia się w sposób drastyczny: od istot aktywnych fizycznie do siedzących przed ekranem monitora – tak właśnie zmienia się człowiek. W efekcie rośnie waga i tkanka tłuszczowa w naszych organizmach. Oczywiście technologia nie jest jedynym powodem pojawiania się nadwagi.

Czym jest otyłość?

Otyłość jest najczęściej definiowana  jako nadmierne skumulowanie się w organizmie tkanki tłuszczowej. Za tym idzie oczywiście zwiększona waga oraz zaburzenia stanu zdrowia. Mimo że wielu ludziom otyłość kojarzy się tylko z „grubymi ludźmi”, w rzeczywistości jest to często przewlekły stan chorobowy, który powinien podlegać profesjonalnemu leczeniu. Otyłość jest uważana za chorobę cywilizacyjną – w dodatku jedną z najpowszechniej występujących.

Otyłość w historii

Nadwaga przez wiele stuleci była kojarzona z bogactwem i powodzeniem. W czasach, gdy ludzie często nie dojadali albo żywili się potrawami o dość prymitywnym charakterze, nadwaga była rzadko spotykanym zjawiskiem. W dodatku zazwyczaj dotykała osoby dobrze sytuowane. Takie, które mogły sobie pozwolić na obfite jedzenie wyszukanych potraw.
Nadwaga była również symbolem piękna oraz płodności. Kobiety o obfitych kształtach cieszyły się względami wielu mężczyzn. Były uważane za szczególnie atrakcyjne.

Alessandro del BorroW przeszłości jedzenie nie było tak powszechnie dostępne, jak dzisiaj. Nie było tyle sklepów, o marketach z tanią żywnością nie wspominając. Dlatego też otyłość mogła być traktowana jako symbol wysokiej pozycji społecznej. Ludzie bogaci, wpływowi, szlachetnie urodzeni mieli większe możliwości w kwestii zdobywania wyszukanego jedzenia. Po prostu mogli sobie pozwolić na to, by jeść więcej i smaczniej. Nadwaga była więc dowodem na to, że dana osoba była zamożna oraz (prawdopodobnie) miała dobre koneksje.

Na zdjęciu obok znajduje się toskański wojskowy z XVII wieku – generał Alessandro del Borro. Jest on doskonałym przykładem osoby z nadwagą, która stała wysoko na drabinie społecznej.

Otyłość dzisiaj

Powyższe kłóci się ze współczesnym kultem szczupłego ciała, który czasami wręcz odbiega od zdrowego rozsądku. Coraz więcej osób w pogoni za smukłą sylwetką jest w stanie narażać swoje zdrowie, a czasami nawet życie.

Jako że w dzisiejszych czasach wielu ludzi ma nadwagę, odchudzanie stało się jednym z najbardziej dochodowych biznesów w historii cywilizacji. Przyczyniają się do tego nie tylko liczne diety, ale również rewolucyjne zabiegi medyczne, terapie odchudzające oraz programy treningowe. Jest tego naprawdę dużo. Część z nich może być niebezpieczna dla zdrowia (oczywiście nie wszystkie), dlatego strony, takie jak „Czas diet”, są potrzebne: by przestrzegać oraz uczyć właściwego i bezpiecznego stylu odżywiania.

Liczne badania i publikacje wykazują, że już jedna trzecia populacji ziemskiej ma nadwagę. „Lancet” opublikował niedawno raport, w którym podano, że ilość osób z nadwagą przekroczyła już 2 miliardy. To ogromna liczba. Dla porównania: pod koniec lat 70-tych XX wieku osób mających problemy z nadwagą było około 850 milionów.

Otyłość jest uważana za chorobę – plagę współczesnego świata, w szczególności państw wysoko rozwiniętych. Jest to również efekt – w powszechnym mniemaniu – nie dbania o zdrowie i własne ciało (co nie zawsze jest w pełni prawdziwe). Ludzie otyli są traktowani jako nieatrakcyjni i są często odpychani przez osoby szczupłe.

Obecnie świadomość społeczna jest o wiele większa niż w minionych wiekach. Wydawać by się mogło, że jesteśmy mądrzejsi od naszych przodków. Mamy szerszą wiedzę, a nasze możliwości daleko wykraczają poza najśmielsze marzenia ludzi kiedyś żyjących. Pomimo tego, nadal nie jesteśmy w stanie zwalczyć plagi otyłości. Wręcz przeciwnie, problem otyłości robi się coraz poważniejszy i zaczyna powoli zagrażać integralności naszego społeczeństwa.

Najczęstsze przyczyny otyłości

 1. Przejedzenie, czyli spożywanie zbyt dużej ilości pokarmów w stosunku do potrzeb energetycznych organizmu.
 2. Zbyt mało ruchu – coraz więcej czasu spędzamy na zajęciach nie wymagających aktywności fizycznej.
 3. Spotkania towarzyskie – podczas spotkań z rodziną lub przyjaciółmi, świąt czy imprez zazwyczaj nie ograniczamy się z jedzeniem. W dodatku często na stole stawiane są wyjątkowe potrawy, których nie jadamy na co dzień. To bardzo sprzyja przybieraniu na wadze.
 4. Efektem ubocznym niektórych chorób jest nadwaga.
 5. Zażywanie lekarstw oraz walka z chorobami może powodować tycie.
 6. Niektóre nawyki oraz używki (np. alkohol).
 7. Zaburzenia natury psychologicznej i emocjonalnej, np. stres, obsesyjny strach, zawód miłosny.
 8. Z wiekiem ludzki organizm lekko przybiera na wadze w sposób naturalny.

Czym grozi otyłość?

Lekka nadwaga nie jest zbyt niebezpieczna dla zdrowia. Jednakże otyłość jest już związana z licznymi dolegliwościami:

 • nadciśnienie;
 • miażdżyca;
 • choroba wieńcowa (niedokrwistość serca);
 • cukrzyca typu II;
 • żylaki;
 • zwiększone ryzyko wystąpienia udaru mózgu;
 • zwiększone ryzyko zachorowania na raka;
 • choroby zwyrodnieniowe stawów oraz kręgosłupa;
 • kobiety otyłe mogą mieć kłopoty z zajściem w ciążę;
 • dolegliwości natury psychicznej: złe samopoczucie, niskie poczucie własnej wartości, zmniejszona odporność na stres.

Metody leczenia otyłości

W zależności od stanu zdrowia oraz poziomu nadwagi, leczenie otyłości może przebiegać za pomocą:

 • diet;
 • leków;
 • większej ilości ruchu (np. regularnych ćwiczeń fizycznych)
 • operacji chirurgicznych;
 • psychoterapii;
 • ogólnej zmiany stylu życia.
Interesujący artykuł? Podziel się z innymi:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
Komentarze
 1. Jacek Poznaniak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

O Stronie | Polityka Prywatności | Zasady Autorów | Warunki Użytkowania | Kontakt

© 2014-2017 Czas Diet. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści zabronione. | W oparciu o MyThemeShop.